Przypadkowi piraci

Po aktualizacji oprogramowania tysiące użytkowników oprogramowania GNUMP3d udostępniło swoje biblioteki muzyczne w Internecie bez żadnej autoryzacji. Dlaczego stali się piratami mimo woli?

GNUMP3d to oprogramowanie umożliwiające na słuchanie zgromadzonej w komputerze muzyki przez Internet, z drugiego komputera czy odtwarzacza. Jego wydawcą jest zasłużona dla rozwoju Internetu Fundacja Wolnego Oprogramowania (Free Software Foundation), a przeznaczone jest przede wszystkim dla systemu Linux.

Jak odkrył bloger Emil Bronikowski, z nowej wersji GNUMP3d zniknął moduł pozwalający zabezpieczyć hasłem dostęp do zgromadzonej w komputerze muzyki. W ten sposób wszyscy użytkownicy którzy dokonali aktualizacji wersji, opublikowali swoje biblioteki muzyczne w sieci, co można potraktować jako akt piractwa komputerowego. Niestety, udostępnione biblioteki mozna wyszukać odpowiednio przygotowanym zapytaniem dla Google Search.

Bloger opisał też sposób na zabezpieczenie dostępu do swojej biblioteki , jednak wymaga to wyszukanych umiejętności technicznych, mniej biegli użytkownicy muszą wyłączyć udostępnianie swojej biblioteki i liczyć, że w następnej wersji, opcja zabezpieczenia dostępu hasłem powróci.

[za bronikowski.com ]

Więcej o: