Hakerskie Oskary rozdane - Sony wśród laureatów statuetki złotego kucyka Pwnie

Statuetki Pwnie, wymawiane jak "pony" (z angielskiego: kucyk) to hakerska wersja Złotych Malin, znanych z przemysłu filmowego.

Dla tych, którzy nie wiedzą, lub wstali lewą nogą - słowo "pwn" oznacza w żargonie użytkowników komputerów to samo co angielskie "own", sugerujące, że ktoś ma nad kimś pełną kontrolę, lub że zdołał go zdominować w inny sposób.

Stąd też statuetki przyznawane przez hakerów za wyjątkowe niepowodzenia mają formę kolorowych kucyków My Little Pony i nazywane są Pwnie. Co więcej, gala organizowana jest zwykle w okolicach konferencji Black Hat, poświęconej zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa w sieci.

W tym roku w Las Vegas wielkim zwycięzcą okazali się twórcy Stuxnetu, oprogramowania które doprowadziło do awarii irańskiej elektrowni atomowej. Zdobyli oni nagrodę w kategorii "Epic Ownage", wyprzedzając takie grupy jak LulzSec, Anonymous i Bradleya Manninga, źródło przecieku do WikiLeaks w amerykańskiej armii.

Statuetkę w kategorii "Most Epic FAIL" przyznano jednak Sony. Koncern został uhonorowany za serię włamań i awarię platformy PSN, które miały miejsce w tym roku.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na oficjalnej stronie plebiscytu .

Więcej o: