Google odzyskuje Gmail

Gmail.pl ostatecznie przestał być siedzibą artystów i literatów.

Wiecie, co to Gmail? Być może nie, bo przez jakiś czas w Polsce oznaczało to "Grupa Młodych Artystów i Literatów", bowiem domena gmail.pl została w 2006 roku zarejestrowana przez ten właśnie twór. Abstrahując od artystycznych wartości poezji GMAIL jedno można powiedzieć - sławy formacja nie zdobyła dzięki swojej twórczości, a w wyniku trwającej dwa lata bitwy z firmą Google.

Jednak, jak na swoim blogu podaje Daniel Dryzek , od 4 sierpnia awantura ostatecznie się zakończyła. Choć nie znamy szczegółów przejęcia domeny, to whois podaje, że jej właścicielem jest obecnie firma MarkMonitor. Zarządza ona domenami kilku największych graczy internetowego rynku - Facebooka, Wikimedia Foundation i właśnie Google. Na razie pod adresem gmail.pl znajdziemy tylko suchą informację o właścicielu domeny, ale można się spodziewać, że wkrótce znajdzie się tam to, co powinno być już od dawna - poczta Google.

Dziś trudno ocenić, czy wykupienie gmail.pl przez GMAIL to faktycznie czysta i klarowna sprawa, czy może klasyczny przykład cybersquattingu. Kilka lat temu Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przyznał rację młodym artystom, jednak ci dziwnie szybko wystawili swoją własność na aukcji. Oczywiście znajdowanie się pod wpływem muz nie wyklucza zmysłu do interesów, ale cała sytuacja wydaje się być dość dwuznaczna.

Więcej o: