O wydarzeniu tym na firmowym blogu poinformował sam prezes Google'a - Larry Page.
Motorola już w 2008 roku zdecydowała, że na jej smartfonach instalowany będzie Android. To między innymi dzięki telefonowi Droid (oraz dzięki szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej) system operacyjny Google'a jest teraz najpopularniejszym mobilnym OS-em na świecie .
Co połączenie z Googlem oznacza dla Motoroli? To, że stanie się uprzywilejowanym producentem - kolejne smartfony z linii Nexus (flagowe urządzenia z Androidem) już raczej nie będą produkowane przez Samsunga czy HTC. Z drugiej strony koncern zapewnia, że zawarte porozumienie nie wpłynie w żaden sposób na otwartość Androida - system ma być w dalszym ciągu dostępny dla wszystkich producentów. (Na marginesie warto przypomnieć, że Motorola zaledwie kilka dni temu wyrażała chęć bliższej współpracy z Microsoftem , o ile ten ostatni pozwoliłby na modyfikowanie systemu Windows Phone 7. Cóż, najwyraźniej Microsoft nie miał ochoty na mezalianse i możliwość wprowadzania zmian w OS-ie będzie miała wyłącznie Nokia).
Motorola DROID 3 fot. Verizon
Dla Google'a z kolei przejęcie Motoroli oznacza nie tylko to, że stanie się producentem sprzętu . Może nawet ważniejsze jest to, że Motorola ma w swoim portfolio pokaźną liczbę patentów na rozwiązania mobilne . Google przejmując firmę zabezpiecza jednocześnie cały swój mobilny biznes , jak również będzie mógł lepiej chronić swoich partnerów. Na przykład HTC zgodził się już oddawać 5 dolarów od każdego sprzedanego urządzenia z Androidem Microsoftowi , właśnie ze względu na naruszanie patentów należących do giganta z Redmond.
Co to oznacza dla innych producentów sprzętu z Androidem, takich jak Samsung czy HTC, którzy należą do światowej czołówki pod względem sprzedaży tych urządzeń? W końcu Google, koncern dzięki któremu zarabiają miliardy dolarów, teraz stanie się ich bezpośrednim konkurentem . Czy przestaną inwestować tak bardzo w system Google'a i zwrócą się raczej w kierunku Windows Phone 7 Microsoftu? Czy nie powstanie już kolejny Galaxy S albo Desire? Tego jeszcze nie wiemy, lecz z pewnością okaże się to w ciągu najbliższych dni.
A co przejęcie Motoroli przez Google'a oznacza dla nas? Prawdopodobnie możemy spodziewać się bardziej dopracowanych smartfonów z Androidem , w których hardware będzie lepiej zespolony z systemem operacyjnym. Może standardy stosowane przy inii Nexus będą miały teraz zastosowanie we wszystkich słuchawkach Motoroli?
Pozostaje nam jeszcze zaczekać na reakcje Apple oraz Microsoftu. Bo jest niemal pewne, że informacja o przejęciu Motoroli przez Google mogła wywołać w niektórych biurach komentarze typu "Im going to f***g kill Google" .
dane dostarcza: