Opracowano kuloodporną skórę

Nadchodzi czas superbohaterów?

Takie rzeczy oglądaliśmy do tej pory tylko w filmach o superbohaterach. Być może, w niedalekiej przyszłości wielu ludzi będzie mogło wyhodować sobie kuloodporną skórę. Powstała ona w laboratoriach holenderskich naukowców pracujących pod przewodnictwem Jalili Essaidi.

Wynalazek powstał dzięki zmodyfikowanym genetycznie kozom. Ich mleko zawiera białka znajdujące się także w sieciach tworzonych przez pająki. Białka te są następnie wykorzystywane do produkcji specjalnych włókien, które są dziesięciokrotnie mocniejsze - bardziej wytrzymałe - od stali. Zespół Essaidi splata je następnie z komórkami ludzkiej skóry, która nabiera wyjątkowych właściwości. Holenderscy naukowcy udowodnili, że tworzona w ten sposób skóra potrafi zatrzymać kule z pistoletów i karabinów.

Naukowcy próbują teraz dopracować specjalne powłoki, które mają z dwóch stron pokrywać ludzką skórę. Dzięki temu stałaby się ona bardzo wytrzymała - w zasadzie kuloodporna. Na tym nie kończą się jednak prace badawcze. W niedalekiej przyszłości opisane przed chwilą białka mają zastąpić kreatynę znajdującą się w ciele człowieka. Łatwo sobie wyobrazić do czego ma to doprowadzić. Potrzeba już tylko wzmacnianej peleryny i otrzymujemy pierwszych superbohaterów.

 

[za: jalilaessaidi.com]

Więcej o: