Obywatelu, czy masz już państwową skrzynkę pocztową?

Australia zamierza zrezygnować z usług poczty. Przynajmniej jeśli chodzi o doręczanie korespondencji państwowej.

Rząd Australii rozpoczął debatę nad możliwością rezygnacji z usług poczty. Wszystkie wiadomości wagi państwowej miałyby być przesyłane drogą elektroniczną. Chodzi tu między innymi o informacje o zbliżających się wyborach, rozliczenia składek tamtejszego ZUS-u, informacje o referendach.

Aby to umożliwić, Australia chce utworzyć wszystkim swoim mieszkańcom państwowe skrzynki emailowe, które byłyby opłacane z podatków. Miałyby one być "przechowalnią" dla całej korespondencji wymienianej między obywatelami i państwem. Byłaby ona jednak dostarczana jedynie tym osobom, które zrezygnowałyby z odbierania poczty tradycyjną drogą. Państwowe skrzynki pocztowe miałyby być stworzone w oparciu o imię i nazwisko oraz datę urodzenia obywateli. Każda ze skrzynek byłaby tworzona w domenie gov.au. Rząd Australii przewiduje, że wprowadzenie projektu w życie pozwoliłoby zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, choć nie precyzuje o jaką kwotę może chodzić.

Mówi się również o tym, że osoby mieszkające w miejscach, w których nie ma dostępu do szybkiego Internetu, mogłyby liczyć na państwowe dopłaty do łącz szerokopasmowych. Dzięki temu Australia teoretycznie mogłaby zwiększyć dostępność Sieci w całym kraju.

A jak sprawy mają się w Polsce? W naszym kraju nie prowadzi się jeszcze takich rozmów jak opisana powyżej. Powoli rozwijamy jednak swoją "e-administrację". Od czerwca tego roku możemy korzystać z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Platforma pozwala Polakom między innymi wnosić podania, odwołania czy skargi drogą elektroniczną. ePUAP pozwala także złożyć podanie o wydanie kopii dokumentów, wydanie zaświadczeń czy też anulować termin egzaminu na prawo jazdy. Niestety, póki co nie cieszy się ona wielkim zainteresowaniem Polaków. Jedynie 15 tysięcy osób zarejestrowało swój profil w usłudze. Może nadszedł czas, by ją lepiej wypromować?

[za: ComputerWorld Australia]

Więcej o: