HTC odblokuje telefony

Większość sprzedawanych na rynku telefonów komórkowych z systemem Android ma tzw. blokadę bootloadera. To więcej niż SIM-lock. Jednak firma HTC zapowiedziała udostępnienie użytkownikom zdjęcia tej blokady w niektórych modelach telefonów. Jakie odniesiemy z tego korzyści?

Blokada bootloadera to ograniczenie, pozwalające zainstalować na telefonie tylko wersję systemu Android zatwierdzoną przez producenta telefonu i operatora komórkowego. To nie wydaje się wadą, dopóki nie okaże się, że dany model telefonu już więcej takich aktualizacji nie otrzyma. Wówczas użytkownik zostaje skazany na uzywanie przestarzałego systemu - albo zainstalowanie niezależnej dystrybucji. Co na telefonie z blokadą bootloadera bywa bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Firma HTC ogłosiła właśnie na Facebooku udostępnienie możliwości zdjęcia blokady bootloadera z niektórych modeli telefonów. Nie będzie to jednak proste. Użytkownik będzie musiał się zarejestrować na stronie HTCDev.com, następnie zainstalować pakiet oprogramowania programistycznego dla systemu Android i podłączyć telefon do komputera. Uzyskany za pomocą tego oprogramowania identyfikator telefonu trzeba będzie podać na stronie WWW, zaznaczając równocześnie potwierdzenie zapoznania sie z informacjami o naruszeniu gwarancji przez niefachowe ingerencje w oprogramowanie telefonu. Strona przekaże kod odblokowujący który po wprowadzeniu do telefonu spowoduje zdjęcie blokady bootloadera.

Na początku będzie można odblokować europejską wersje HTC Sensation i Sensation 4G oraz amerykańską wersje HTC Evo 3D.

[za informacjami firmy HTC ]

dane dostarcza:

embed
Więcej o: