Przewodnik na miarę XXI wieku

Jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim medycyna będzie w stanie przywracać wzrok osobom niewidomym. Współczesna technologia pozwala jednak ułatwić im życie.

Przykłady można mnożyć. Pisaliśmy już między innymi o projekcie, który pozwoli niewidomym korzystać z iPada, tudzież o specjalnym zegarku, który ułatwi sprawdzanie godziny. Kolejną propozycją, chociaż wcale nie nową, jest rękawica z sonarem, która z powodzeniem może zastąpić laskę.

'Goła' rękawica Tacit"Goła" rękawica Tacit fot. Grathio Labs

Urządzenie o nazwie Tacit składa się z dwóch sonarów, które mierzą odległość do najbliższej przeszkody. Informacje przekazywane są użytkownikowi poprzez dwa serwomechanizmy, które zaciskają rękawice na dłoni. Siła nacisku jest uzależniona od dystansu dzielącego osobę niewidomą od przeszkody. Urządzenie działa dzięki 9-ciowoltowej baterii i jest w pełni samowystarczalne. Projekt autorstwa Steve'a Hoefera nie został opatentowany i jest udostępniony na zasadzie licencji Creative Common, dzięki czemu każdy może zbudować własną "wirtualną laskę".

Rękawica Tacit nie jest jedynym tego typu produktem. O

innym

projekcie, który można nazwać "wirtualna laską", pisaliśmy w zeszłym miesiącu. W pracy naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego również wykorzystano sonar do wykrywania przeszkód. Urządzenie jednak oferowało kilka dodatkowych funkcji, jak na przykład rozpoznawanie emocji osób znajdujących się w pobliżu. Patrząc jednak na wygląd, Tacit prezentuje się zdecydowanie lepiej.

[za:

Technabob

]

Więcej o: