Zaprezentowano okulary wyświetlające napisy do filmów

Sony twierdzi, że dzięki nim, osoby niedosłyszące i głuchonieme będą częściej chodziły do kina.

Takie wynalazki lubimy. Sony zaprezentowało prototypową wersję okularów, które wyświetlają napisy do filmów na swych szkłach. Dzięki nim, osoby niedosłyszące, a nawet głuchonieme mają częściej pojawiać się w salach kinowych.

O ile nie jest to problem w polskich kinach, w których większość filmów nie jest dubbingowana, to na zachodzie sprawa nie jest już taka prosta. Tamtejsi przedstawiciele wielkich sieci kin twierdzą, że filmy z napisami cieszą się o wiele mniejszym zainteresowań od tych, w których ich nie ma. Filmy z napisami są też rzadziej pokazywane, a jeśli już to w niespecjalnie "wygodnych" dniach i godzinach. Wynalazek Sony byłby więc zbawieniem dla osób mających problemy ze słuchem. Jak mówi jedna z nich, urządzenie działa bardzo dobrze i powinno zachęcić niedosłyszących i głuchoniemych do częstszego odwiedzania kin.

Sony przewiduje, że ich nowe okulary będą dostępne już w przyszłym roku. Firma chce je także ulepszyć tak, by mogły rejestrować rozmowy - tworzyć i wyświetlać ich transkrypcje. Dzięki temu osoba głuchoniema widziałaby na szkłach to, co ktoś do niej mówi.

[za: BBC]

Więcej o: