Prototypowy Mac na eBay, Apple chce go z powrotem

W aukcyjnym serwisie eBay ukazała się oferta sprzedaży niezwykłego modelu komputera Macbook. To prawdopodobnie prototyp, komputer miał wbudowany modem 3G. Apple zażądało jego zwrotu.

Carl Frega kupił laptopa z ogłoszenia, chciał go rozebrać na części. Kiedy komputer trafił w jego ręce, okazało się, że ma on wbudowany modem komórkowy z wysuwaną z obudowy ekranu anteną - coś, czego nie ma żaden z oficjalnych modeli Apple. Niestety, nikomu nie udało się uruchomić wbudowanego modemu komórkowego, mimo, że jest on rozpoznawany przez system.

Po wystawieniu aukcji, cena błyskawicznie osiągnęła 70 tysięcy dolarów, po czym aukcja została usunięta na żądanie Apple. Firma skontaktowała się też z Carlem Fregą, żądając zwrotu komputera, jako naruszającego prawa do własności intelektualnej firmy

Pierwotnym właścicielem prototypu był pracujący dla Apple programista, który otrzymał urządzenie do pracy, jako służbowego laptopa. Firma pozwoliła mu zatrzymać komputer kiedy odchodził, po kilku latach laptop zepsuł się, wówczas programista wyjął z niego dysk i baterię, a resztę postanowił sprzedać.

Nie jest to pierwszy przypadek wycieku prototypu z Apple. Jeden z pracowników testujących iPhone 4 przed jego premierą zostawił urządzenie w barze, na aukcjach internetowych pojawiły się też prototypy MacBooka Air i MacBooka Pro.

Podobna do testowego laptopa konstrukcja z wysuwaną anteną pokazana jest w jednym z wniosków patentowych Apple, jednak rozwiązanie to nie trafiło do żadnego oficjalnego modelu.

Więcej o: