Naukowcy przewidują, że asteroida nie zostanie trwałym satelitą, ale po kilku latach wyrwie się z orbity i ucieknie z powrotem w przestrzeń. Jednak zanim się to stanie, będzie można ją badać, a także wydobywać z niej surowce.
Projekt opracowany przez Hexi Baoyin, Yang Chena i Junfeng Li jest bardzo ambitny, zakłada bowiem, że asteroidę uda się przechwycić przez przyspieszenie jej o 410 metrów na sekundę i zacznie ona krążyć dookoła Ziemi dalej niż Księżyc. I przechwycenie i późniejsza eksploracja wymaga jednak możliwości lotu w kosmos, a nie zapowiada się, żeby ludzkości wróciła chęć do eksploracji kosmosu. W tej chwili, nawet jeśli kosmiczna skała składała się z najdroższych metali, nie opłaciłoby się ich wydobywać, koszt dotarcia tam pożarłby wszelkie zyski.
Nie da się też przewidzieć dokładnie zachowania kosmicznej skały, dokładne obliczenie jej ruchu wymaga rozwiązania tak zwanego problemu trzech ciał , nierozwiązywalnego dla współczesnej fizyki. Istnieje więc możliwość, że po kilku latach badania, będziemy musieli szybko znaleźć sposób, jak 2008EA9 zniszczyć, zanim spadnie nam na głowy. jednak jest to mało prawdopodobne, asteroida raczej po prostu ucieknie w przestrzeń.