AMD atakuje 16 rdzeniowymi buldożerami

Jeden z największych producentów podzespołów komputerowych, firma AMD obwieściła że rozpoczyna dostawy 16 rdzeniowych procesorów, zbudowanych w oparciu o architekturę x86 Bulldozer.

Nowe procesory noszą roboczą nazwę Interlagos i zaliczają się do serii serwerowych jednostek centralnych - Opteron 6100. Producent kładzie szczególny nacisk na coraz bardziej modną ostatnio wydajności przetwarzania w chmurze obliczeniowej. Nowe procesory oferują bowiem, według zapewnień AMD, aż 50% więcej mocy przerobowej niż należące do tej samej kategorii, wcześniejsze 12 rdzeniowe Opterony. Jednocześnie cechują się zbliżonym poborem energii.

Rick Bergman, wiceprezes AMD powiedział:

To naprawdę ważny moment dla całej branży. Architektura "Bulldozer" rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w kształtowaniu możliwości skalowania wydajności procesorów x86 (...) możliwości niezbędne do stale zwiększających się nakładów pracy związanych z przetwarzaniem w chmurze i wirtualizacją.

Maszyny zbudowane w oparciu o Interlagos powinny wejść do oferty dostawców już w czwartym kwartale. Póki co, AMD prowadzi dystrybucję samych układów, których produkcja rozpoczęła się jeszcze w sierpniu.

Buldożery AMD mają oferować naprawdę dużą moc przerobową, dlatego, jak możemy przeczytać w informacji prasowej:

Wiele z procesorów z pierwszych zakontraktowanych dostaw znajdzie się na pokładzie tworzonych właśnie superkomputerów.
Więcej o: