To nie zabawka - zhakuje twoją sieć i zmieni komputer w zombie

Bezzałogowe drony nie są już zabawką tylko dla wojska i sił specjalnych. Swego czasu Parrot AR.Drone został u nas gadżetem dnia, ale kto by pomyślał, że doczekamy się takiej jego przeróbki.

Redakcja Polygamii zaatakowana przez latające drony!

SkyNET pozwala nie tylko na zabawę latającym pojazdem, ale też podłączenie się do sieci Wi-Fi i zainfekowanie komputerów szkodliwym oprogramowaniem, które włączy je do sieci maszyn przesyłających spam. Czyli, inaczej mówiąc - zamieni je w zombie.

W tym celu na pokładzie Parrot AR.Drone zamontowano lekki komputer z Linuksem, modem 3G, odbiornik GPS i parę kart Wi-Fi - jedną do kontrolowania pojazdu i jedna do atakowania sieci. Cała przeróbka kosztuje ok. 600 dolarów + koszt helikoptera - ok. 300 dolarów w popularnym sieciowym sklepie.

SkyNET przy tym skuteczniejszy od samolotu-hakera WASP, o którym kiedyś pisaliśmy, bowiem jako helikopter (a właściwie quadrokopter) może zawisnąć nieruchomo nad celem. A w razie potrzeby szybko się oddalić, co utrudnia znalezienie hakera - na pewno trudniej namierzyć zdalnie sterowany gadżet niż człowieka z laptopem w samochodzie zaparkowanym pod domem. Choć sam operator sprzętu musi być niedaleko, by mógł kierować dronem.

Autorami tej przeróbki są naukowcy z Stevens Institute of Technology. Teraz starają się uczynić system jeszcze tańszym w produkcji, a jednocześnie opracowują systemy obrony przed atakami tego typu - najbardziej podstawowym jest ograniczenie w swojej domowej sieci możliwości podłączania się z nowych urządzeń. Hasło, nawet wymyślne, może nie wystarczyć.

[ CNET ]

Więcej o: