Superkomputer przewidzi kryzysy

Opracowany przez Kaleva Leetaru, naukowca z University of Illinois program komputerowy analizuje doniesienia prasowe i na ich podstawie jest w stanie przewidywać rewolucje i kryzysy. W wersji pracującej w czasie rzeczywistym program ma być w stanie przewidywać przyszłość.

Program przeanalizował kompletne archiwum New York Timesa od 1945 do końca 2005, oraz po kilkadziesiąt tysięcy sieciowych wiadomości dziennie, indeksowanych przez Google News po 1 stycznia 2006. Pierwszy podprogram przypisał wszystkie badane  wiadomości do lokalizacji geograficznych, a drugi każdej wiadomości przypisał "ton emocjonalny - pozytywny lub negatywny. Do "zmielenia" takiej ilości danych wykorzystano superkomputer SGI Altrix.

Analiza danych pokazała, że w krajach "Arabskiej wiosny" rewolucje następowały krótko po tym, jak ton wiadomości prasowych osiągał nieznane wcześniej minima. Analiza geograficzna wskazała też miejsce pobytu Osamy ibn Ladena z dokładnością do 200 kilometrów, ale tylko jedna wcześniejsza wiadomość prasowa zawierała dokładną lokalizację - Abbottabad.

Jak podaje BBC , naukowiec chce teraz stworzyć wersję swojego oprogramowania działającą w czasie rzeczywistym, ostrzegającą przed przewrotami i kryzysami.

Fantastyka już dawno prorokowała takie przewidywanie przyszłości, nazywając je "psychohistorią", jak widać literacka wizja staje się rzeczywistością.

Więcej o: