Pierwszy serwis blogowy w Polsce wprowadza mikropłatności

Polski blog technologiczny Spider's Web, wprowadza pionierską na naszym rynku opcję płatności za publikowane teksty. Korzystając z platformy mikropłatności YetiPay, chce zachęcić czytelników do wynagradzania blogerów za ich pracę.

Próby komercjalizacji treści blogowych, dostępnych za darmo, to temat wciąż budzący wiele kontrowersji wśród internautów. Tym bardziej należy przyjrzeć się pierwszej tego typu inicjatywie w polskiej blogosferze.

Serwis Spider's Web zdecydował się na skorzystanie z systemu mikropłatności oferowanego przez YetiPay, stając się jednocześnie marketingowym partnerem promocyjnej akcji. Nie oznacza to jednak, że treści publikowane na blogu będą od tej pory dostępne jedynie dla płacących internautów. Jedyną zmianą, jaka pojawi się na Spider's Web, będzie przycisk "doceń z Yeti" przy każdym z wpisów. Po jego kliknięciu, użytkownik będzie mógł przekazać autorom dowolną kwotę darowizny (wpłaty zaczynają się od 2 groszy). YetiPay od zgromadzonych przez wydawcę (tj. blogera lub właściciela strony WWW) wpłat od czytelników pobiera 7% prowizji.

Opcja wybrana przez autorów Spider's Web jest zatem bardzo ciekawa - nie zmusza nikogo do płacenia za korzystanie z bloga, umożliwiając jednocześnie możliwość wynagrodzenia jego autorów z własnej woli. Zastanawiam się jednak, czy jakikolwiek tego typu system sprawdzi się w naszym kraju w praktyce. A także, czy w ślad za pierwszym blogiem, ruszą kolejne. O efektach zastosowania YetiPay w przypadku Spider's Web, dowiemy się z pewnością niebawem - autorzy strony zobowiązali się bowiem do informowania co miesiąc o tym, jaką kwotę udało im się w ten sposób zebrać.

Więcej o: