Lem. Tak - już oficjalnie - nazywa się pierwszy polski satelita

Dziś odbyła się uroczystość "chrzcin" pierwszego polskiego satelity naukowego. W Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk satelitę oficjalnie nazwano "Lem".

"Lem" jest pierwszym polskim satelitą naukowym serii BRITE-PL. Program ten ma na celu wysłanie na orbitę dwóch satelitów polskiej konstrukcji. Przy okazji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło plebiscyt na nazwę dla tych satelitów. Co ciekawe, na początku w konkursie nawet nie uwzględniono imienia polskiego pisarza .

Ostatecznie w październiku ubiegłego roku głosami niemal 21 tysięcy osób zwyciężył "Lem". Jest on tzw. nanosatelitą o wymiarach 20x20x20 cm, a waży 6 kg. Jak czytamy w informacji przesłanej przez Centrum Badań Kosmicznych,

Zainstalowana na pokładzie satelity szerokokątna kamera będzie rejestrowała jasności wybranych gwiazd Drogi Mlecznej, co pozwoli z dużą dokładnością śledzić nawet bardzo niewielkie ich zmiany. Na tej podstawie astrofizycy będą mogli zweryfikować obecne modele transportu energii wewnątrz najgorętszych gwiazd. Z Ziemi przeprowadzenie równie dokładnych obserwacji jest niemożliwe z uwagi na fluktuacje atmosfery.

"Lem" trafi na orbitę najprawdopodobniej we wrześniu przyszłego roku.

Przeczytaj także

Więcej o: