Polacy zagrożeni w Sieci według ostatniego raportu

Firma Norton przedstawiła wyniki szeroko zakrojonego badania użytkowników Internetu. Wyniki pokazują, że użytkownicy czują się zagrożeni przez internetową przestępczość i złośliwe oprogramowanie. Ponad połowa Polaków padła ofiarą internetowego przestępstwa.

Przeprowadzona w 24 krajach ankieta objęła 19.636 osób, badanie objęło też Polskę. Według zebranych danych, 76% polskich użytkowników padło ofiarą internetowego przestępstwa w trakcie ostatniego roku (średnia światowa - 69%). 71% Polaków doświadczyło też internetowej przemocy, to więcej niż światowa przeciętna wynosząca 65%.

Dobrze wypadamy w internetowym bezpieczeństwie - tylko co czwarty Polak nie używa oprogramowania obronnego (antywirusowego i sieciowego), podczas gdy na świecie nie zabezpiecza się 41% użytkowników. Niestety zabezpieczenia nie bardzo pomagają - 54% Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy padło ofiarą internetowego przestępstwa, średnia światowa jest o dziesięć punktów procentowych mniejsza. Dla porównania - dla przestępstw analogowych liczby te wynoszą 24 i 15 procent.

Raport badał też, jak ważny Internet stał się w naszym życiu. Polacy mieszczą się w średniej: spędzają w sieci średnio 24 godziny tygodniowo, 46% badanych używa telefonów komórkowych do łączenia się z siecią, a 23% twierdzi, że żyć bez dostępu do sieci nie może.

Więcej informacji znaleźć można na stronie raportu .

Więcej o: