Poznajcie Meltemi - nowy system Nokii na niedrogie telefony

Meltemi to nowy system operacyjny Nokii, który znaleźć się ma na niedrogich, dotykowych telefonach fińskiego producenta.

Wiadomo, że na tych najdroższych i najbardziej zaawansowanych smartfonach Nokii instalowany będzie mobilny system Microsoftu, Windows Phone. Wiadomo, że Symbian ma być wspierany jeszcze do 2016 roku. Wiadomo, że niedrogie dotykowe smartfony zawsze sprzedawały się całkiem nieźle. Właśnie na takich urządzeniach instalowany ma być Meltemi.

Jak informuje Wall Street Journal , Meltemi ma być oparty na Linuksie. W przeciwieństwie jednak od innych mobilnych systemów operacyjnych (na przykład Samsung Bada lub niedawno zapowiedziany Tizen ), które przeznaczone są na całą gamę urządzeń, Meltemi trafiać ma wyłącznie na tzw. feature-phones.

Dlaczego Nokia postanowiła rozwijać kolejny mobilny OS? Oficjalnie nie wiadomo. Ale przypomnimy sobie doniesienia The Register z końca kwietnia:

Dla osób zaangażowanych w rozwijanie MeeGo znajdzie się miejsce i możliwości w organizacji Meltemi.

To może być jeden powód. Inny - na rynkach rozwijających się jest sporo miejsca na niedrogie, ale ładne i dotykowe telefony. Kupilibyście nową Nokię, telefon sprawdzonego producenta, z nowym systemem?

Więcej o: