Chińczycy chcą kupić Yahoo! - jeden z największych i najstarszych portali internetowych na świecie

Niezbadane są koleje losu. Kilka lat temu, to Yahoo inwestowało w chińską firmę.

Chiński gigant internetowy Alibaba Group, ustami swojego założyciela i dyrektora wykonawczego (Jack Ma), poinformował, że prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia Yahoo! Taka zapowiedź jest interesująca nie tylko z powodów biznesowych. Sześć lat temu, to właśnie Yahoo zainwestowało ponad miliard dolarów w Alibaba Group Holding.

W ciągu tych kilku zupełnie zmieniły się jednak realia rynkowe. W Państwie Środka, Alibaba zdominowała rynek e-commerce'u dzięki serwisom Alibaba.com i Taobao.com. Chińska firma chce teraz rozszerzyć swoją obecność na rynku wyszukiwarek internetowych.

Tymczasem w USA osłabła pozycja Yahoo. Firma zwolniła tez swoją byłą panią prezes - Carol Bartz. Ta była przeciwna propozycji Chińczyków, którzy chcieli odkupić udziały amerykańskiej firmy w Alibabie. Czy brak Bartz pozwoli im zrealizować swoje nowe plany? Komentatorzy branżowi twierdzą, że chińska firma będzie miała ułatwione zadanie właśnie ze względu na bliskość z Yahoo.

Ostateczne decyzje jeszcze rzecz jasna nie zapadły, ale można śmiało założyć, że Alibaba Group powalczy o możliwość rozwinięcia swej działalności na lukratywnym amerykańskim rynku.

[za: KŚW]

Więcej o: