Prawie jak hologram, czyli 3D bez okularów od Hitachi

Trójwymiarowe systemy projekcji nie są wprawdzie niczym nowym, ale na ich upowszechnienie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ważne, że cały czas prężnie się rozwijają, czego dowodem jest choćby nowa technologia opracowana przez Hitachi.

Za pośrednictwem 24 projektorów, soczewek i półprzezroczystych luster technologia ta umożliwia nakładanie trójwymiarowych obrazów na obiekty w prawdziwym świecie. Co istotne, wygenerowany obraz może być oglądany przez kilka osób w tym samym czasie (bez używania okularów) z różnych perspektyw. Dzieje się tak dzięki czujnikom, które wykrywają pozycję oglądającego i dostosowują do niej wyświetlany obraz.

Za przykład potencjału drzemiącego w technologii niech posłużą załączone obrazki. Widoczne na nich pisklę stanowi wygenerowany obraz, zaś kołyska jest prawdziwa, choć oba te elementy zdają się tworzyć spójną całość. Naturalnie Hitachi nie zamierza ograniczać się do tworzenia obrazów uroczych piskląt. Japońska firma planuje wykorzystywać ją w celach rozrywkowych i w projektach typu digital signage .

Więcej o: