Wkrótce założymy płaszcz niewidzialności?

Prezentacja amerykańskich naukowców robi niesamowite wrażenie.

W przypadku najnowszego odkrycia naukowców z Uniwersytetu w Dallas, słowa są w zasadzie zbędne. Najlepiej po prostu szybko spojrzeć na plik wideo umieszczony pod treścią wiadomości.

Niesamowite, prawda?

Jeśli pomyślałeś, że jest to jakiś trik, to w zasadzie się nie mylisz. Naukowcy wykorzystali tu zjawisko, które sprawia, że na pustyniach zobaczyć możemy fatamorgany. Duża różnica temperatur powietrza na niewielkim obszarze ziemi wpływa na współczynnik załamania światła.

Wykorzystując arkusze nanorurek węglowych, naukowcy skopiowali wymienione przed chwilą zjawisko. Przezroczyste arkusze pobudzane są za pomocą elektryczności, co sprawia, że szybko rozgrzewają się do wysokiej temperatury. Ciepło jest następnie rozprowadzane naokoło arkuszy, a gwałtowna zmiana temperatury "zagina" fale świetlne, które omijają przedmiot, który trzeba ukryć. Dzięki temu staje się on niewidzialny.

Póki co "płaszcz niewidzialności" najlepiej działa pod wodą, ale sam efekt osiągany jest prawie natychmiastowo. Wynalazek będzie oczywiście dalej rozwijany.

 
Więcej o: