Łazik SEV - NASA szykuje kosmiczny wóz kempingowy [GALERIA]

SEV to najnowszy sposób NASA na podróżowanie po księżycu. Sposób całkiem luksusowy jak na spartańskie warunki panujące dookoła.

Wprawdzie człowiek od prawie 40 lat nie chodził po powierzchni Księżyca, ale jeśli zdecyduje się tam wrócić, zrobi to w naprawdę wygodnym pojeździe.

Pojazd do Eksploracji Kosmosu (SEV - Space Exploration Vehicle) to następca poprzednich łazików kosmicznych. NASA dopiero go zaprojektowała i przeprowadza pierwsze testy. Jednak podczas wycieczki do Houston Space Center udało nam się podejrzeć jak ten model wygląda.

Zobacz galerię zdjęć nowego pojazdu NASA >>

.

W środku może zmieścić się 2 astronautów, którzy będą mieli całkiem komfortowe warunki - mogą mieszkać tam przez 14 dni, mają łóżka i urządzenia sanitarne . Kabina jest hermetyczna, w środku nie trzeba nosić skafandrów . Zaś skafandry trzymane są na zewnątrz i astronauci mają dostęp do nich przez specjalne śluzy, co umożliwia im zaczęcie spaceru w ciągu 10 minut . Duży przeszklony kokpit oraz możliwość "przyklęknięcia" pojazdu umożliwiają im podziwianie z bliska podłoża i obiektów wartych zbadania .

SEV ma rozmiary małego samochodu typu pickup - wysokość 3m, długość: 4,5m, ładowność: 1000kg, waga: 3000kg . Warto dodać, że jest bardzo mobilny . Jego koła obracają się o 360 stopni, dzięki czemu łazik zdolny jest do jazdy bokiem lub na skos albo zakręcania w miejscu. Może też wjechać na wzniesienie o nachyleniu nawet 40 stopni. Zawieszenie jest oddzielną konstrukcją, na której da się osadzić dowolną inną kabinę albo może posłużyć jako pojazd dla astronautów w skafandrach.

Powstanie też wersja do podróży w przestrzeni kosmicznej z tą samą kabiną zamontowaną na na latającej platformie, wyposażona dodatkowo w manipulatory i śluzę do przechwytywania satelitów i innych interesujących obiektów.

Więcej o: