Okno jako panel słoneczny? To możliwe

Zakończone wczoraj w Japonii elektroniczne targi CEATEC przyniosły całą masę ciekawych pomysłów i technologii. Wśród nich wymienić można m.in. nowy wynalazek amerykańskiej firmy 3M - specjalną folię, która potrafi przemienić każde okno w przezroczysty panel słoneczny.

Folia stworzona została z organicznego materiału fotowoltaicznego (to znaczy, że potrafi przekształcać światło w energię elektryczną). Nałożona na powierzchnię okna nie tylko produkuje energię, ale sprawdza się też jako powłoka przyciemniająca i blokująca ciepło, ograniczając tym samym pobór energii przez zamontowane w domu urządzenia klimatyzacyjne.

Jak duży potencjał drzemie w folii? Metr kwadratowy materiału wystarczy podobno, by naładować iPhone'a przy dobrym oświetleniu. I choć to jedynie 20 procent energii, którą dostarcza przeciętny panel słoneczny, przy cenie o 50% niższej, prostocie instalacji (bez specjalistycznej pomocy z zewnątrz) i faktu, że folia nie zajmuje praktycznie żadnego miejsca, może stać się ona świetną alternatywą dla paneli.

3M planuje wejść ze swoim produktem na japoński rynek w przyszłym roku. Na początku folia będzie wykorzystywana w budynkach komercyjnych i rządowych oraz restauracjach fast-food, a następnie ma zostać wprowadzona do użytku powszechnego. Czyżby szykowała się nam mała energetyczna rewolucja?

Więcej o: