Koniec z praniem, ubrania wyczyszczą się same

Mowa oczywiście o fazie koncepcyjnej, ale pewnie tylko kwestią czasu jest aż na rynek trafi samoczyszcząca się bielizna.

Samoczyszczący się materiał opracowywany jest przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Jak on działa? Stosunkowo prosto - badacze wzięli standardową bawełnę i pokryli ją kwasem 2-antrachinonokarboksylowym, który wystawiony na światło uwalnia chemikalia niszczące bakterie i rozkładające związki organiczne, takie jak pestycydy czy inne toksyny i źródła zabrudzeń.

Co ważne, środek trwale łączy się z celulozą w tkaninie i nie spiera się tak łatwo jak inne "samoczyszczące się" produkty. Dzięki temu wykonane z materiału ubrania są stosunkowo trwałe. Największym problemem zdaje się być wysoka cena kwasu. Na szczęście naukowcy nie ustają w poszukiwaniach tańszych ekwiwalentów.

Tkanina w pierwszej kolejności ma zostać wykorzystana w produkcji ubrań dla pracowników opieki medycznej, farmerów i sektora wojskowego. Jeśli się sprawdzi, niewykluczone, że znajdziemy ją także w powszechnym obiegu.

Więcej o: