Microsoft tryumfuje - Azure najszybszą chmurą

Rok niezależnych, skomplikowanych testów, dziesiątki dostawców usług do przechowywania danych w chmurze i jeden zwycięzca: Windows Azure.

Badania szybkości dostępnych na rynku chmur przeprowadziła firma Compuware. Za pośrednictwem narzędzia CloudSleuth co 15 minut, od sierpnia 2010 r. do lipca br., sprawdzano czasy ładowania dwóch prostych stron internetowych fikcyjnych sklepów. Chmura Microsoftu zajęła pierwsze miejsce ze średnim czasem odpowiedzi wynoszącym 6,07 sekundy, wyprzedzając o prawie pół sekundy Google App Engine. Trzecia lokata przypadła firmie OpSource, zaś najpopularniejsza aktualnie chmura, Amazon EC2, znalazła się dopiero na siódmym miejscu (rezultat to 7,2 sekundy dla centrum danych na wschodnim wybrzeżu USA i 8,11 sekundy na wybrzeżu zachodnim).

Różnice na poziomie 1-2 sekund w ładowaniu strony są pozornie niewielkie, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że każdego dnia przeprowadzone są tysiące wczytywań, przewaga usługi Microsoftu nad konkurencją staje się wyraźna. I choć systemy udostępniania danych w chmurze jeszcze raczkują, to taka dominacja w wydajności nad resztą może pozwolić gigantowi z Redmond szybko podbić ten sektor usług.

Więcej o: