Futurystyczny kokpit samochodowy od Panasonica

Nie, to nie żadna gra. To cyfrowa deska rozdzielcza do prawdziwego samochodu.

Prototyp kokpitu prezentowany był w Japonii na halach targów CEATEC i wzbudził ponoć niemałe zainteresowanie. Nie ma się co dziwić - wynalazek faktycznie robi wrażenie.

Na całość składają się trzy ekrany LCD. Główny o przekątnej 20 cali wyświetla informacje dotyczące sytuacji na drodze, za pośrednictwem kilku kamer eliminuje tak zwany obszar niewidzenia i ostrzega przed innymi niebezpieczeństwami czyhającymi na szosie. Mało? W trakcie cofania wyświetla natomiast widok rejestrowany przez tylne kamery.

Pozostałe ekrany mierzą 10,4 cala każdy. Pierwszy znajduje się w centrum deski rozdzielczej i pozwala kontrolować standardowe ustawienia samochodu - chociażby klimatyzację, czy radio. Drugi zaś, przeznaczony do oglądania filmów i innych rozrywek, umieszczono bezpośrednio przed siedzeniem pasażera.

W projekcie drzemie niewątpliwie ogromny potencjał, ale nie nastawiajcie się na jego rychłe wprowadzenie do użytku. Kokpit znajduje się bowiem obecnie we wczesnej fazie koncepcyjnej i najwcześniej do seryjnie produkowanych aut może trafić dopiero w 2018 roku. O ile w ogóle. Bo, znając życie, do tego czasu zostanie opracowanych co najmniej kilka lepszych konceptów.

Więcej o: