Lotnisko w Kuwejcie. Tak wygląda przyszłość

Ekologiczne, o dużej przepustowości, piękne. Pasażerowie odprawiani na Okęciu mogą z zazdrością patrzeć na lotnisko budowane w Kuwejcie.

Firma architektoniczna Foster and Partners zaprezentowała plan przebudowy międzynarodowego portu lotniczego w Kuwejcie. Budowla pokazana na szkicach robi niesamowite wrażenie. Składa się z trzech połączonych ze sobą części mających przypominać skrzydła. W jej centralnym punkcie znajdzie się otwarta, mająca 25 metrów wysokości przestrzeń. To z niej podróżnicy będą kierowani do swoich bramek.

Przemieszczanie się zajmie jednak trochę czasu, gdyż każde ze skrzydeł będzie miało ponad kilometr długości. Sama budowla będzie miała trzy poziomy, podzielone odpowiednio na strefę przylotów, odlotów i odbioru bagażu. Dach lotniska zostanie natomiast pokryty panelami słonecznymi.

Budowla wykorzystywać ma wiele ekologicznych rozwiązań. Foster and Partners twierdzi, że zamierza zdobyć dla niego nagrodę LEED Gold - najwyższym wyróżnieniem przyznawanym ekologicznym budowlom na świecie. Jeśli się to uda, to po raz pierwszy w historii otrzyma go lotnisko.

Lotnisko ma co roku obsługiwać trzynaście milionów pasażerów, ale wraz z rozwojem liczba ta wzrośnie do 25 milionów. Dalsza rozbudowa zwiększyć ma jego przepustowość do 50 milionów osób rocznie.

Warto zaznaczyć, że firma Foster and Partners będzie także budowała "kosmiczny" kampus Apple .

Więcej wizualizacji lotniska można znaleźć w naszej galerii .

Międzynarodowy port lotniczy w KuwejcieMiędzynarodowy port lotniczy w Kuwejcie fot. foster + partners

Więcej o: