Szkolny błąd premiera Tuska - login i hasło zapisane na kartce

Poufne informacje mogła zobaczyć cała Polska.

O zabezpieczaniu danych można mówić bez końca, a ludzie i tak nie słuchają. Jeśli bawią was historie o osobach, które numery PIN zapisują na kartce noszonej razem z kartą płatniczą, to na pewno zainteresuje was inna zabawna wpadka. Tym razem jest ona związana z podobnym zachowaniem - zapisywaniem haseł do komputera na kartkach przyklejanych do jego obudowy.

Kto tak zrobił? Premier Tusk. Kamerzysta programu Szkło Kontaktowe bez najmniejszego problemu najechał na małą kartkę, na której wyraźnie napisano "Login: rmuser43" i "Hasło:Niebieski7". Kartka była natomiast przyklejona do komputera Donalda Tuska.

Nie wiadomo czy hasło i login zabezpieczają jedynie przenośny komputer premiera. Istotne jest jednak to, z jaką łatwością można je odczytać. Warto również podkreślić, że hasło i login są banalne do rozgryzienia przez dużą część programów służących do łamania haseł.

Pozostaje nam wierzyć, że poufne informacje zostały już zmienione. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy wszystkie informacje na "państwowych komputerach" są w ten sposób zabezpieczane?

W tej sytuacji polecamy zresztą posłom i innym ważnym politykom, by zafundowali sobie odpowiednie szkolenie w zakresie bezpieczeństwa danych. Ten jeden raz nie będziemy nawet narzekali na to, że zapłaci za nie podatnik.

[za: niebezpiecznik.pl ]

Więcej o: