Chiny (znowu) liderami innowacji - tym razem wyjątkowa autostrada

120 kilometrów autostrad, 10 tysięcy lamp oświetleniowych, ponad milion diod LED.

W Chinach powstała nowoczesna autostrada, a w zasadzie fragmenty czterech autostrad i jeden tunel, które są w pełni oświetlone diodami LED. Projekt zrealizowała firma CREE specjalizująca się w oświetleniu LED, we współpracy z chińskim Kingsun Optoelectronic Co. Ltd.

Na 120 kilometrach autostrad zamontowano ponad milion diod LED o mocy 270 i 300W. Taka ilość diod wystarczyła na zmodernizowanie dziesięciu tysięcy lamp oświetleniowych. Do wiadomości publicznej nie podano całkowitego kosztu przedsięwzięcia. Powiedziano natomiast, że na odcinkach autostrad, na których je zamontowano, diody LED pozwolą obniżyć zużycie (koszt) energii elektrycznej o 60%. Inwestycja ma się zwrócić w cztery lata.

Sam projekt stanowi część planu modernizacji chińskiej infrastruktury. Był zarazem największym przedsięwzięciem tego typu zrealizowanym w Państwie Środka. W niedalekiej przyszłości podobna wymiana zostanie przeprowadzona w Los Angeles. Miasto Aniołów zastąpi ponad 140 tysięcy lamp ulicznych oświetleniem LED.

Więcej o: