Robot z ludzkimi nogami

BlueBiped to robotyczne nogi, które nie wymagają żadnego źródła zasilania. Napędzają je kolejne stawiane kroki.

Pracownicy Instytutu Technologiczny w Nagoi opracowali robotyczne nogi nazwane BlueBiped. Wykonano je z aluminium, a przy ich budowie starano się w jak największym stopniu naśladować ludzką anatomię. Zarówno długość sztucznych kończyn jak i rozmieszczenie ich kolan oraz kostek odpowiada budowie przeciętnego człowieka.

Najciekawsze jest w nich jednak to, że do działania nie potrzebują żadnych czujników ani systemów komputerowych. By zaczęły maszerować, wystarczy je lekko pchnąć. Jeśli ziemia w wybranym miejscu jest choć trochę nachylona, robotyczne kończyny będą napędzały się same, każdym kolejnym wykonanym krokiem.

W testach BlueBiped wypadł znakomicie. Na bieżni, kończyny bez żadnych problemów maszerowały przez trzynaście godzin bez przerwy. W tym czasie wykonały sto tysięcy kroków i pokonały dystans piętnastu kilometrów. W ich pracę w żaden sposób nie ingerował człowiek. Za to osiągnięcie wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa.

Komercyjna wersja robotycznych nóg powstać ma w ciągu roku do dwóch lat. Instytut Technologiczny w Nagoi będzie nad nią pracował wraz z firmą System Instruments. Taki produkt miałby być wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne oraz w świecie sportu.

 
 
Więcej o: