Gigantyczna farma serwerów blisko koła podbiegunowego - genialny pomysł Facebooka

Zimno znaczy tanio.

Facebook ujawnił plany zbudowania olbrzymiej farmy serwerów w szwedzkim mieście Lulea. Plany te opisuje brytyjski The Daily Telegraph. Z zapowiedzi wynika, że serwery zostaną umieszczone w trzech dużych budynkach, które w sumie mają rozmiar odpowiadający jedenastu boiskom piłkarskim.

Najciekawsza jest jednak sama lokalizacja, wybrana ze względu na panujące w niej temperatury. W szwedzkim mieści położonym zaledwie sto kilometrów od koła podbiegunowego, średnia temperatura wynosi zaledwie dwa stopnie Celsjusza. I to właśnie chłodne powietrze najbardziej przyda się Facebookowi. The Daily Telegraph donosi, iż będzie ono wtłaczane bezpośrednio do pomieszczeń, w których będą stały serwery. Dzięki temu ma się zmniejszyć koszt ich utrzymania.

Jak wylicza redakcja brytyjskiego dziennika, za samą energię elektryczną, serwis społecznościowy będzie płacił mniej więcej 220 milionów złotych rocznie. Ważne jest natomiast to, że będzie ona pochodziła ze źródeł odnawialnych. Będą ją generowały tamy zbudowane na rzece nazwanej tak jak samo miasto.

Nie napisano jednak ile Facebook zaoszczędzi na chłodzeniu swoich serwerów.

Lulea, SzwecjaLulea, Szwecja fot. Google Maps

Więcej o: