Statek powietrzny domowej produkcji bije rekord wysokości lotu

To nie ptak, to nie odrzutowiec, to maszyna nazwana Tandem.

Grupa ochotników - JP Aerospace -wydając zaledwie trzydzieści tysięcy dolarów, stworzyła maszynę, która wzbiła się na wysokość blisko 29 kilometrów. Zdaniem przedstawicieli grupy, jest to nowy rekord wysokości dla zdalnie sterowanych pojazdów. Wystarczy zresztą spojrzeć na krótki plik wideo nakręcony za pomocą kamer zamontowanych na maszynie, by przekonać się, że wzbiła się naprawdę bardzo wysoko.

Tandem jest maszyną o stosunkowo prostej konstrukcji. Składa się z dwóch dużych balonów, szkieletu z włókna węglowego i dwóch silników elektrycznych napędzających śmigła. JP Aerospace podkreśla, że ich rozwiązanie jest bardzo tanie, szczególnie jeśli porówna się je z projektami zaprezentowanymi przez duże firmy.

Grupa chce, by ich projekt został wykorzystany w charakterze platformy startowej dla rakiet i innych maszyn lecących w kosmos. Jej przedstawiciele podkreślają także, iż takie projekty, w niedalekiej przyszłości pozwolą niewielkim kosztem wynosić różnego rodzaju ładunki w przestrzeń kosmiczną.

 
Więcej o: