Loty kosmiczne mogą skutkować pogorszeniem wzroku

Co do tego, że wyprawy w kosmos wiążą się z wieloma niebezpieczeństwami, przekonywać chyba nikogo nie trzeba. Ale nie wszyscy wiedzą, że wpływają one na kondycję oczu.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez NASA, przebywanie w kosmosie skutkuje u wielu osób osłabieniem wzroku. Wprawdzie studium objęto jedynie siedmiu astronautów przebywających na stacji kosmicznej przez ponad pół roku, ale na niewyraźne widzenie skarżyli się wszyscy, a u części problem utrzymywał się długo po powrocie na Ziemię. U badanych zauważono także zmiany w tkance, płynach i innych strukturach tylnej części oka.

O kłopotach astronautów ze wzrokiem wiemy zresztą nie od dziś. Ostatnie badania tego typu przeprowadzono we wrześniu na grupie 300 kosmonautów - prawie połowa z nich zgłosiła pogorszenie widzenia.

Chociaż odnotowane zaburzenia wzroku nie należą do poważnych, z reguły nie są one trwałe i da się je skorygować, to przy dłuższych lotach w kosmos mogą przerodzić się w znaczący problem. Dlatego też przed planowaną, 3-letnią wyprawą na Marsa, niezbędne będzie określenie podatności astronautów na tego typu zmiany.

[via Engadget]

Więcej o: