Jeden z nich, Gregg Homer, szef firmy Stroma Medical, twierdzi, że opracowany przez niego zabiega jest w pełni bezpieczny. Ten amerykański lekarz (i były prawnik w jednej osobie) opatentował procedurę, dzięki której można zmienić kolor ludzkich oczu . Niestety, póki co jedynie z brązowego (ciemnego) na niebieski.
Operacja polega na zeskanowaniu tęczówki w ludzkim oku za pomocą specjalnego komputera i podłączonej do niego aparatury. Po badaniu, komputer, sterując laserem, punktowo naświetla wybrane partie tęczówki. Proces powtarzany jest kilkukrotnie, choć trwa zaledwie 20 sekund.
Homer twierdzi, że laser podrażnia pigment znajdujący się na wierzchu tęczówki - podgrzewa go i zmienia jego strukturę. Sprawia to, że ludzki organizm próbuje naprawić "uszkodzoną" część oka w wyniku czego, tęczówka po tygodniu staje się najpierw ciemniejsza, a następnie, po maksymalnie 21 dniach, niebieska. Proces ten jest nieodwracalny .
Testy zabiegu przeprowadzano na zwierzętach, na ludzkich zwłokach, a od sierpnia zeszłego roku na żywych ochotnikach w Meksyku. Kolor oczu zmieniono do tej pory siedemnastu osobom.
Tymczasem inni lekarze twierdzą, że tego typu zabieg może się zakończyć poważnym uszkodzeniem wzroku. Larry Benjamin z brytyjskiego szpitala Stoke Mandeville uważa, iż po takiej operacji możemy nieustannie widzieć "odblaski słoneczne" lub zacząć widzieć podwójnie.
Tymczasem Homer twierdzi, że ilość pigmentu usuwana w trakcie zabiegu nie ma żadnego medycznego znaczenia. Pacjenci są badani przed i po przeprowadzeniu zabiegu. Do tej pory nikt nie zgłosił jeszcze uszkodzenia wzroku związanego z zabiegiem. Tymczasem z badania przeprowadzonego na próbie 2500 dorosłych Amerykanów wynika, że 17% z nich chciałoby zmienić kolor oczu, o ile operacja byłaby bezpieczna. Kolejne 35% poważnie pomyślałoby o takim zabiegu.
Szef Stroma Medical próbuje obecnie zabezpieczyć środki na prowadzenie dalszych testów klinicznych. Homer zaznacza, że potrzebuje 750 tysięcy dolarów na kolejne próby z trzema pacjentami. Jeśli trwające mniej więcej 18 miesięcy testy zakończą się sukcesem, firma będzie chciała rozpocząć działalność komercyjną.
[za: BBC]