Czy Microsoft sabotuje mniejszych producentów sprzętu z Androidem?

Tak przynajmniej podejrzewa firma Barnes&Noble, producent tabletu Nook z Androidem. Sprawę rozstrzygnąć ma amerykański Departament Sprawiedliwości.

Barnes & Noble jest jednym z najmniejszych graczy na rynku urządzeń przenośnych. W jego portfolio znajdziemy e-reader Nook Color, działający pod kontrolą Androida, a już wkrótce pojawić ma się także Nook Tablet (również z Androidem). Jak informuje Wall Street Journal , jeszcze latem bieżącego roku, firma złożyła w Departamencie Sprawiedliwości USA wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko Microsoftowi. Barnes&Noble twierdzi w nim, że koncern z Redmond "chce wykończyć" mniejszych producentów sprzętu z Androidem umowami licencyjnymi i zmuszaniem ich do płacenia za korzystanie z mobilnego systemu operacyjnego Google'a. B&N twierdzi, że opłaty licencyjne mają tak naprawdę na celu wyeliminować konkurencję.

Eric Schmidt, były CEO Google'a, zapewnił wszystkich partnerów produkujących urządzenia z Androidem o daleko idącej pomocy wszystkim zaangażowanym w spory patentowe , których ostatnio sporo. Jeśli Departament Sprawiedliwości podzieli wątpliwości Barnes & Noble możemy spodziewać się ciekawych konsekwencji. W końcu Microsoft już teraz podpisał umowy licencyjne z ponad połową producentów sprzętu z Androidem .

Więcej o: