Opracowano "kosmiczny kamuflaż"

Nanorurki węglowe ukryją dowolny trójwymiarowy obiekt.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan zaprezentowali technologię, która pozwala w pełni ukryć dowolny trójwymiarowy obiekt. Schowana rzecz, dla ludzkiego oka będzie wyglądała jak płaska, czarna tafla. O ile na Ziemi wykorzystanie technologii w takiej formie może nie być przydatne, to naukowcy uważają, że można ją z powodzeniem wykorzystywać w kosmosie.

Sam wynalazek bazuje na wykorzystywaniu właściwości nanorurek węglowych. Pokrycie wybranego obiektu gęstą warstwą nanorurek sprawia, że staje się on niewidzialny. Naukowcy zaprezentowali możliwości tej technologii na malutkim, trójwymiarowym modelu czołgu wyciętym w krzemie. Oglądany pod mikroskopem (w świetle widzialnym), czołg jest doskonale widoczny. Po pokryciu go warstwą nanorurek, obiekt nie był widoczny - ludzkie oko było w stanie dostrzec jedynie idealnie czarną, płaską powierzchnię.

Wykonaliśmy zatem kolejny krok na drodze do stworzenia "pola niewidzialności". Trochę ponad miesiąc temu zaprezentowano coś, co można nazwać płaszczem niewidzialności .

Więcej o: