Roboty pomagają w terapii choroby Alzheimera i autyzmu

Helsinskie Centrum Seniora "zatrudniło" dwa śpiewające roboty z Korei do terapii osób z zespołem Alzheimera. To nie jedyny przykład wykorzystania robotów w leczeniu ludzi.

Terapia humorem jest pomocna we wszelkich rodzajach schorzeń, w których liczy się nastawienie pacjenta. Zespół Alzheimera jest jedną z tych przypadłości. Centrum Seniora Kustaankartano postanowiło zakupić od Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii dwa urocze roboty, które potrafią świetnie śpiewać a do tego zabawnie się ruszać. Pobudzają w ten sposób aktywność umysłową starszych pacjentów.

 

Roboty wykorzystywane są też w innego rodzaju terapiach. Popchilla jest skomputeryzowaną maskotką, pomagającą rozwijać zachowania społeczne dzieci.

 

Nao (działający pod kontrolą Linuxa) , wykorzystywany jest między innymi przy leczeniu dzieci chorych na autyzm.

Jakie są zalety stosowania robotów do tego typu celów? Zawsze się uśmiechają, nie okazują zniecierpliwienia, potrafią zrozumieć wyraz twarzy. Można je programować dostosowując do indywidualnych potrzeb pacjentów. Nie zastępują profesjonalnego terapeuty, ale są jego nieocenionym pomocnikiem.

[Za: Engadget , Procprblog ]

Więcej o: