Atom 2.0 - gdzie powstanie polska elektrownia atomowa?

Wybrano trzy miejscowości. Tę, w której powstanie elektrownia, poznamy za mniej więcej 24 miesiące.

Serwis Physorg.com z uwagą przyjrzał się polskim planom budowy elektrowni atomowej. Jego redakcja donosi, iż Polska Grupa Energetyczna ujawniła trzy miejscowości, które powalczą o tę ważną inwestycję.

Miejscowościami tymi są położone w nadmorskim pasie Żarnowiec, Choczewo i Gąski. Wybrano je spośród blisko stu propozycji, a przy wyborze kluczowy był dostęp do wody oraz kwestie środowiskowe. Podkreślono także, iż tereny, na których może stanąć elektrownia należą do Skarbu Państwa albo Lasów Państwowych.

W lutym albo marcu przyszłego roku wystartują pogłębione badania, które odpowiedzą na pytanie o to, która z wytypowanych lokalizacji jest najlepsza. Ostateczną decyzję mamy poznać w okolicach 2013 roku. Wtedy też powinniśmy się dowiedzieć, kto zbuduje polską elektrownię atomową.

Pierwszy reaktor w rodzimej elektrowni atomowej ruszyć ma do końca 2020 roku. Z rządowych planów wynika natomiast, że wybudowane zostaną dwie siłownie o łącznej mocy 6000MW. Koszt całej  inwestycji szacuje się na 35-55 miliardów złotych. Nie wiadomo jeszcze czy stuprocentowy udział będzie w niej miała Polska Grupa Energetyczna, czy też rozpocznie ona współpracę z partnerem. W przypadku wyboru drugiej opcji, PGE chce mieć przynajmniej 51% udziałów.

[za: Physorg.com/PAP]

Więcej o: