Facebook w przyszłym roku wejdzie na giełdę

Facebook zadebiutuje na giełdzie mniej więcej w połowie przyszłego roku, informuje Wall Street Journal. Wyceniany ma być na ponad 100 miliardów dolarów.

Wall Street Journal podaje, że Facebook ma zamiar zebrać po swoim giełdowym debiucie 10 miliardów dolarów. Samo wejście na giełdę miałoby odbyć się mniej więcej w połowie roku - WSJ wskazuje na przedział kwiecień - czerwiec 2012. Stojący na czele Facebooka Mark Zuckerberg nie potwierdza jednak jeszcze żadnych informacji.

Obserwatorzy świata technologii od lat oczekują giełdowego debiutu największego serwisu społecznościowego na świecie. W tym roku na Nasdaq weszły już takie internetowe spółki jak Groupon czy LinkedIn .

Wall Street Journal zauważa, że giełdowy debiut Facebooka przy wycenie 100 mld dolarów i ofercie 10 mld USD może być największym jaki do tej pory osiągnęła jakakolwiek spółka technologiczna lub internetowa. Do tej pory największą ofertę w Stanach Zjednoczonych przeprowadził Google. W 2004 roku sprzedał akcje za 1,9 miliarda dolarów, a wycena spółki wynosiła 23 mld USD.

Liczby robią wrażenie. Jednak nie wszyscy zachłystują się z zachwytu. Forbes zastanawia się nad modelem biznesowym Facebooka (spersonalizowane reklamy) i prezentuje postawę raczej sceptyczną

Uważam, że platforma Facebooka jest niezwykle wartościowa. (...) Uważam, że cała spółka jest wartościowa. Ale czy jest warta 5 razy więcej niż Google? Nie ma mowy.
Więcej o: