Nadchodzą insekty-cyborgi

Być może w niedalekiej przyszłości, zwierzęta, za którymi mało kto przepada uratują nam życie.

Istnieje szansa, iż w przyszłości, insekty będą wykorzystywane w operacjach ratunkowych lub  niebezpiecznych miejscach. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych pracują nad źródłem zasilania urządzeń elektrycznych, przymocowanych bezpośrednio do ciał tych malutkich zwierząt. Zdaniem inżynierów z University of Michigan, prąd można uzyskiwać dzięki temu, że insekty pozostają w ruchu.

Zaprezentowano to na przykładzie urządzenia, przymocowanego do odwłoku (u podstawy skrzydeł) małego insekta. Waży ono jedynie 0,2 grama i jest w stanie wytworzyć 45 mikrowatów energii elektrycznej dzięki ruchowi skrzydeł. Energię tę wykorzystuje się do zasilania miniaturowych urządzeń elektronicznych. Mogą to być chociażby kamerki, mikrofony czy różnego rodzaju czujniki.

Tak wyposażone insekty znakomicie nadawałyby się do prowadzenia akcji ratunkowych, monitoringu, poszukiwań materiałów wybuchowych, a nawet działań szpiegowskich. Niestety, obecnie brakuje jeszcze urządzeń, które umożliwiałyby kontrolowanie tych niewielkich zwierząt.

[za: BBC]

Więcej o: