Niewiarygodna konstrukcja budowana przez superdokładne roboty

W nadchodzący weekend w Centrum FRAC we francuskim Orleanie zespół quadrokpoterów samodzielnie stworzy budowlę składającą się ze styropianowych bloków.

50 współpracujących ze sobą latających czterośmigłowych robotów zbuduje mierzącą 6 metrów wieżę przenosząc 1500 styropianowych bloków i układając je na sobie wedle zaprogramowanego kształtu. Cały ten powietrzny tłum będzie koordynowany i nadzorowany przez specjalny program, a poszczególne roboty odnajdą się w przestrzeni dzięki zespołowi wbudowanych czujników ruchu.

Budowa instalacji, którą podziwiać będzie można od 2 grudnia do 9 lutego, odbędzie się w ramach projektu "Flight Assembled Architecture" (ang. "Architektura składana w locie"). Jest wynikiem współpracy szwajcarskiej firmy architektonicznej Gramazio & Kohler i włoskiego twórcy robotów Raffaello D'Andrea. http://www.raffaello.name/index.htm

Czy qadrokoptery będą w stanie współpracować z milimetrową dokładnością, czy też roztrzaskają się o siebie? Oceńcie sami oglądając film z lotu próbnego.

 

I

[za Gizmodo i Popular Science]

Więcej o: