Wreszcie nawigacja wewnątrz budynków - świetny pomysł Nokii

Pozycjonowanie w oparciu o krążące wokół Ziemi satelity już nikogo nie zaskakuje, spowszechniało, a moduły GPS traktuje się obecnie coraz częściej jako średnio przydatny dodatek do telefonu. Mimo to, dotychczas jednak niedostępne było pozycjonowanie wewnątrz budynków. Do dziś.

Eksperci z Nokii, pod kierownictwem Fabia Belloni, wykorzystali interfejs Bluetooth 4.0, aby utworzyć system mapujący pomieszczenia, nazwany roboczo Location Extension Protocol. Dzięki niemu użytkownicy będą w stanie zobaczyć dość szczegółowy (do 21 cm) i trójwymiarowy - jak twierdzą fińscy specjaliści - model wnętrza. I nie mówimy tu o polskich M-3, ale o naprawdę rozległych pomieszczeniach.

Wynalazek ma posłużyć jako system nawigacji wewnętrznej w centrach handlowych, halach wystawienniczych i innych obiektach wielkopowierzchniowych. Niestety, na rewolucję nie ma co liczyć, nie wystarczy bowiem tylko mieć ze sobą telefonu z BT 4.0. Konieczne jest też wmontowanie w sufity odpowiednich znaczników, które pomogą mapować przestrzeń. Dopiero na ich bazie powstaje model 3D.

Nokia zamierza dopracować prototyp i wprowadzić tę technologię na rynek jeszcze w 2013 roku, jako obowiązujący standard. Trzymamy kciuki... i jesteśmy pod wrażeniem. Po latach "spokoju" w tej kwestii, Nokia co i raz zaskakuje nowatorskimi pomysłami.

Więcej o: