Transmiter o wielkości 1x2cm przebija ubrania i ciało człowieka?

Japońscy naukowcy skonstruowali nadajnik, o wielkości 1x2cm. Najmniejszy na świecie, który jest w stanie przesyłać dane z prędkością nawet 1,5 gigabita na sekundę, wykorzystując częstotliwość 300 GHz - wystarczającą aby "przebić" warstwę ubrań, a także i ludzką skórę.

Wejście w zakres tetrahercowy, czyli między 100 GHz a 10 THz, transmiter zawdzięcza zastosowaniu nowatorskiej mikro-anteny.

Naukowcy z uniwersytetu w Osace twierdzą, że transmiter takich możliwościach i gabarytach może przysłużyć się medycynie, ale także kwestii bezpieczeństwa publicznego. Zwłaszcza, jeśli będzie montowany w skanerach lub bramkach (na przykład na lotniskach). Jednym z niewielu felerów urządzenia, jak twierdzą eksperci z Physorg.com, jest jego olbrzymia wrażliwość na warunki atmosferyczne. Wachlarz zastosowań ogranicza się więc do wnętrz budynków.

Daily Tech twierdzi, że urządzenie może wejść do masowej produkcji już za trzy lata. Cenę wytworzenia jednostki szacuje się między 1,3 a 5 dolarów. Z czasem koszt się wyklaruje.

Więcej o: