Wjeżdżasz na czerwonym? Wiedzieliśmy!

Specjalny algorytm oceni czy samochód wedrze się na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Oczywiście zanim do tego dojdzie.

Naukowcy z MIT opracowali specjalny algorytm mający zapobiegać wypadkom, do których dochodzi na skrzyżowaniach. Wykorzystując dane zbierane bezpośrednio w aucie (prędkość, tempo hamowania, odległość od świateł na skrzyżowaniu), algorytm w ciągu pięciu milisekund oceni czy pojazd wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Informacja ta jest następnie przesyłana do innych znajdujących się w pobliżu samochodów za pomocą technologii opracowywanej przez firmę Ford - V2V (vehicle-to-vehicle communications). Jeśli algorytm obliczy, że może dojść do wypadku, kierowca jest o tym informowany odpowiednio wcześnie by mógł zareagować.

O ile rozwiązanie ma sens, to póki co nie da się go jeszcze wprowadzić ze względu na konieczność "spięcia" samochodów w większą sieć. Sieć aut komunikujących się za pomocą chociażby V2V. Naukowcy twierdzą jednak, że algorytm przetestowano na 15 tysiącach samochodów. W 85% przypadków, był on w stanie przewidzieć, że może dojść do kolizji.

Więcej o: