Notatki sir Isaaca Newtona w postaci cyfrowej

Dla wielbicieli nauki i książek.

Największy w historii zbiór dzieł Isaaca Newtona został zeskanowany i udostępniony w Sieci. Z książkami i pismami można się zapoznać dzięki wygodnej przeglądarce z czytelnym menu. Miłośnicy nauki mogą przeczytać (obejrzeć) mniej więcej cztery tysiące stron zapisanych przez naukowca. Cały projekt jest zaś dziełem Cambridge Digital Library, które obiecuje, że w nadchodzących miesiącach, w Sieci zobaczymy kolejne kilka tysięcy stron.

Wśród udostępnionych książek znajdują się Philosophi? Naturalis Principia Mathematica, Trinity College Notebook czy Hydrostatics, Optics, Sound and Heat. W przeciwieństwie do gazet z XVIII i XIX wieku, które zeskanowało i opublikowało British Library , prace Newtona można przeglądać za darmo. Znajdziemy je rzecz jasna na oficjalnej stronie internetowej Cambridge Digital Library.

Zeskanowane prace Isaaca NewtonaZeskanowane prace Isaaca Newtona fot. cudl.lib.cam.ac.uk

Każdy, gdziekolwiek jest, może za pomocą kliknięcia myszki zobaczyć jak pracował Newton i jak stwarzał swoje teorie i eksperymenty. (...) Jeszcze wczoraj, każdy, kto chciał je zobaczyć, musiał odwiedzić Cambridge. Teraz Cambridge University Library wychodzi w świat.

- mówił Grant Young, manager odpowiedzialny za skanowanie prac Newtona.

Więcej o: