RIAA żąda od Google większego zaangażowania w walkę z piractwem

Amerykańska agencja RIAA (amerykański odpowiednik naszego ZAIKSu) w ostatnim raporcie wytknęła Google niewywiązywanie się z obietnic walki z piractwem. Zażądała zmian w algorytmie, które uniemożliwią wyświetlanie w wynikach wyszukiwania nielegalnych stron.

Do czego zobowiązało się Google w zeszłym roku? Po pierwsze obiecało stworzenie narzędzia dla właścicieli praw autorskich, które pozwoli usuwać nielegalne treści w ciągu maksymalnie 24 godzin. Drugą, częściowo spełnioną obietnicą, jest wykluczenie z autouzupełniania nielegalnych wyników. Kolejne to ograniczenie możliwości korzystania pirackim stronom z systemu reklam AdSense i wreszcie  powiązanie podglądu wyników (dotyczących głównie plików mp3) jedynie z legalnymi źródłami, takimi jak Pandora czy Rhapsody.

Wedle opublikowanego przez RIAA poniedziałkowego raportu Google wciąż nie wprowadza zmian. Ponadto odmawia usunięcia z Android Market aplikacji dających dostęp do pirackich plików, jak choćby MP3 Music Download Pro. Agencja chce też, żeby nieautoryzowane wyniki nie pojawiały się nigdy jako pierwsze - ich ranking ma odzwierciedlać przede wszystkim legalność, a nie trafność.

Raport nie zauważa jednak, że Google dało internautom kompleksowe i zgodne z prawem źródło muzyki, jakim jest uruchomiona kilka miesięcy temu usługa Google Music .

A może rację mają przeciwnicy RIAA, jak choćby Moby , który stwierdził, że agencja występuje przeciwko zwykłym ludziom, którzy chcą po prostu słuchać muzyki. Należy też pamiętać, że RIAA nie walczy z piractwem dla idei - nie jest organizacją non-profit. Domagając się zmian od Google pośrednio myśli o własnych zyskach.

Więcej o: