Jak wyglądają egzoplanety?

Powstaje specjalny program mający pokazywać wygląd planet potencjalnie nadających się do zamieszkania.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Portoryko kończy prace nad specjalnym programem, który będzie miał możliwość renderowania plików graficznych przedstawiających potencjalny wygląd odszukanych egzoplanet. Zostanie on oddany w ręce astronomów w marcu lub kwietniu przyszłego roku.

W międzyczasie, NASA pochwaliła się swoją wizją odszukanych planet. Agencja kosmiczna opublikowała grafiki, na których porównano ich wielkość z rozmiarem Ziemi, Marsa, Merkurego i Wenus. Ukazano je także na liście, na której ułożono je w porządku od planety najbardziej przypominającej Ziemię, do tej, która przypomina ją w najmniejszym stopniu, ale nadal powinna nadawać się do zamieszkania. I choć nie wiemy jeszcze jak wygląda powierzchnia tych planet, to dzięki takim grafikom możemy przenieść się myślami bardzo daleko i wyobrazić sobie jak będzie wyglądało życie na nich.

Więcej grafik znaleźć można w galerii Wired.com , a kolejne informacje na temat pracy naukowców i ich programu na jego oficjalnej stronie internetowej .

Egzoplaneta skuta lodemEgzoplaneta skuta lodem fot. wired.com

Kepler Exoplanet Candidates from blprnt on Vimeo .

Więcej o: