Jaki status prawny powinny mieć roboty?

W dobie błyskawicznie postępującej robotyzacji oraz perspektywy wspólnego życia ludzi i robotów tego typu pytania są nieuniknione. I trzeba będzie znajdywać na nie odpowiedzi.

Kwestia interpretowania prawa w stosunku do robotów zostanie podjęta na konferencji organizowanej przez Uniwersytet Miami. Do uczestnictwa w konferencji może zgłosić się każdy, każdy może też zaprezentować na niej własny temat, acz uczelnia poszukuje przede wszystkim prawników, naukowców z różnych dziedzin, projektantów robotów i inżynierów. Zgłoszenia przyjmowane będą do 13 stycznia, a tematy, jakie uniwersytet ma nadzieję poruszyć, to między innymi:

- wpływ robotyki na miejsce pracy, - legalna i prawna odpowiedzialność zachowań autonomicznych robotów, - zauważalne różnice między wirtualnymi a fizycznymi robotami oraz nanobotami i większymi robotami, - używanie robotów do kontrolowania publicznego bezpieczeństwa i w celach militarnych, - prywatność w odniesieniu do danych zbieranych przez roboty, zarówno intencjonalnie, jak i przypadkowo.

Więcej szczegółów na temat konferencji znajdziecie na stronie uniwersytetu . Ciekawe, jakie konkluzje z niej wypłyną.

[via Digital Trends]

Więcej o: