Ewolucja stron internetowych

Rosną i rosną, a Flasha ubywa na rzecz JavaScript.

HTTP Archive opublikowało wyniki badań stron internetowych za ten rok. Wynika z nich, że statystyczna, pojedyncza strona internetowa "waży" już 965KB (wzrost o 30% w stosunku do zeszłego roku).

Ten jeden fakt nie mówi jeszcze zbyt wiele. Warto więc zaznaczyć, że między rokiem 2010 a 2011 nie wzrosła ilość danych wykorzystywanych do generowania flashowych animacji (90KB). Znacznie wzrosła natomiast ilość danych wykorzystywanych przez JavaScript (z 113KB do 172KB). Statystyczna strona internetowa zawiera także o wiele więcej kodu HTML, CSS (Cascading Style Sheets) oraz grafik.

Zdaniem specjalistów to wyraźna zapowiedź zbliżającej się śmierci Flasha i wzrostu znaczenia HTML5. Zaznaczają oni także, że dane te wskazują, iż strony rozrastają się ze względu na swoją coraz większą złożoność i coraz bogatszą funkcjonalność. Dużą ciekawostką jest także to, iż korzystanie z cache'u zmniejsza ilość wgrywanych danych (ze statystycznej strony internetowej) aż o 70-80%.

HTTP Archive zbiera dane analizując ruch na 16 tys. stron internetowych wybieranych z Alexy i listy Fortune 500. Zapisywane są między innymi dane dotyczące całkowitej ilości pobieranych danych, rozmiaru JavaScript i Flasha, ilości i rozmiaru grafik czy ilości wywołań, przy których pobierany jest cały "content" strony.

Więcej informacji zebranych przez HTTP Archive znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej .

Więcej o: