Drony o orlim wzroku

W połowie przyszłego roku polecą do Afganistanu.

Kolejny dzień, kolejny nowy dron, którym chwali się amerykańska armia. Tym razem panowie w mundurach pokazali maszynę nazwaną A160 Hummingbird. Produkt firmy Boeing to bezzałogowy śmigłowiec, którego pierwsze trzy egzemplarze polecą do Afganistanu w lipcu przyszłego roku. Wezmą tam udział w trwających 12 miesięcy testach.

Oczywiście nie ujawniono wszystkich sekretów maszyny. Wiadomo, że w powietrzu utrzymuje się przez dwanaście godzin bez tankowania i posiada zaawansowaną optykę. System ARGUS-IS z kamerą 1,8Gpix umożliwia śledzenie ludzi i pojazdów z wysokości 6 kilometrów. Pozwala on także monitorować posunięcia 65 celów na raz i jednocześnie przesyłać taką samą liczbę strumieni wideo do centrum dowodzenia.

Test A160 Hummingbird odpowie na pytanie czy tego typu maszyny nadają się do przeprowadzania misji zwiadowczych przy wykorzystaniu baz nie posiadających pasa startowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, amerykańska armia zamierza ogłosić konkurs na seryjną budowę tego typu dronów.

Zobacz także:

Więcej o: